Absolventské představení 2013

9. června 2013 – Stavovské divadlo

Program večera: >> zde <<

Letošní  “absolventské”  představení bude prezentovat nejen díla určená pro studenty 8. ročníku, ale současně uvidíme i nejlepší choreografické etudy nižších ročníků. Právě vrcholící sezóna byla pro konzervatoř a oba její školní soubory opět velmi pestrá – konečný počet představení dosáhne osmdesáti. Všechny jarní  termíny ve Stavovském divadle byly rezervovány pro mimořádně náročnou premiéru Baletu Praha Junior – baletní verzi slavné Mozartovy Kouzelné flétny, kterou jsme intenzívně studovali již od listopadu minulého roku.

Do programu večera zařadíme z Kouzelné flétny několik zajímavých tanečních “klipů”  – právě absolventi totiž obsadili nejvýznamnější role –  Sarastro, Papageno, Královna noci a její dvorní dámy.  Sami studenti vytvořili a nastudovali jednoaktový balet “Only you and me”, který přihlásili do prvního ročníku  soutěže o “Studentskou Thalii” ….. a v březnovém finále zvítězili – další bod večera. Mezi absolventy je i vítězka domácího finále mezinárodní baletní soutěže televizních společností “European Broadcasting Union” s vlastním sólovým dílem  – vlastní tvůrčí práce studentů nás vždy příjemně překvapí, už proto, že ji nijak zvlášť neorganizujeme ani neprovokujeme. Ti nejlepší studenti jsou prakticky po celou dobu studia plně zapojeni do interpretačních povinností napřed Baby Baletu Praha a později Baletu Praha Junior. Většina studentů posledních tří ročníků se zároveň účastní představení našeho partnerského Baletu Jihočeského divadla (Sen noci svatojánské,  Louskáček, Romeo a Julie). Je o to cennější, že najdou již v tomto věku dostatek síly a tvůrčích nápadů na samostatnou choreografickou práci.

V absolventském večeru se dále představí všechny ročníky konzervatoře s vybranými etudami z klasiky, současného a jazzového tance – přesně tak, aby postupně naplnili eklektické požadavky technických lekcí i souvisejícího repertroáru dané koncepcí TCP. Ani toto rozpětí stylů v jednom večeru není pro studenty žádným překvapením, protože právě tak jsou dramaturgicky postaveny vzdělávací pořady pro školy “Stvoření tance”  (BPJ) a “Jak se dělá tanečník” (BBP). Školní programy  tvoří téměř polovinu hracího plánu – absolventi mají za sebou v průběhu studia přes dvě stě představení.  Právě tam se poprvé ukazují výrazné talenty a rodící se osobnosti, tady se buduje mimořádná fyzická i psychická kondice, ale také brousí vkus, cit pro jevištní prostor, pocit osobní i kolektivní zodpovědnosti ….. a především úcta k divadlu a divákovi.

Myslím, že společně s našimi pedagogy, studenty ….. a především absolventy mohu divákům slíbit zajímavý dramatický večer v tanečním divadle ….. a to jste ještě nečetli jejich absolventské práce!

V Praze dne 24. dubna 2013                       Antonín Schneider – dramaturg

plakat