Archiv představení

Kouzelná flétna

TISK – INFO: umělecký projekt „Kouzelná flétna“ – premiéra v sezóně 2012/13

Slovo choreografa: Attila Egerházi

CV choreografa: Attila Egerházi

TISK – INFO: Kouzelná flétna

Média o Kouzelné flétně:

Reportáž Česká televize
Článek novinky.cz

Kouzelná flétna jen zdánlivě vypadá jako marketingová sázka na jistotu, kterou využily snad již všechny žánry. Pro balet – resp. pro taneční divadlo je to naopak mimořádně náročné téma. Notoricky známý příběh ukazuje nenávistnou atmosféru rozpadlé rodiny, kterou zázračně překonají zednářské symboly „moudrosti, síly a krásy“. Postavy tohoto díla se staly kultovními dramatickými symboly: Královna noci – Sarastro, Tamino – Pamina, Papageno – Papagena, každá z nich představuje významnou výzvu pro choreografa i další tvůrce týmu. Taneční divadlo může velmi atraktivními scénickými prostředky vyjádřit jednotlivé pohádkové i zcela reálné scény, z hudebního hlediska je dílo vlastně koncertem vynikajících árií – doslova hitů, kde excelují postupně všechny hlavní postavy – i to se jistě projeví na pojetí tanečního díla. Jméno hlavního tvůrce scénáristy a choreografa Attily Egerháziho dává záruku, že Mozartova hudba bude zpracována a vizualizována velmi citlivě a důstojně. V minulosti již vynikajícím způsobem pracoval s hudebními díly Čajkovského, Bizeta, Bartoka, Ravela …. a samozřejmě i Wolfganga Amadea Mozarta. Budeme se těšit, že se podaří příběh nejen oživit, ale vdechnout mu také novou symboliku, poetiku a pointu – taneční divadlo k tomu má řadu moderních inscenačních i technických prostředků – především lidská těla …. samozřejmě dobře připravené interprety a také magické prostředí tanečního jeviště.

 

TISK – INFO: Tanec Pralesa – sezóna 2014/15

Tanec Pralesa – s amazonskými indiány za tajemstvím života

Město, stejně jako lidé, je plné spěchu a neklidu. Někteří však z toho bludiště hledají cestu ven. Hledají sami sebe a své kořeny. Ty jsou daleko v džungli.
Harpyje, největší amazonský dravec, je ochránkyní života indiánů i celé naší planety, kterou nese na svých křídlech vesmírem.
Ráno v pralese. Had, jaguár, opice, pavouk… a harpyje. Indiánský kmen se probouzí. Neznámý zvuk letadla indiáni považují za hněv bohů ….. „Lidé i zvířata jsou si podobní“ – říkají opice. Pak následuje lov ….. a s večerem se blíží slavnost. Indiáni se s pomocí tance dostávají do tranzu. Jejich duše se osvobozují, aby mohly procitnout.
Přicházejí těžaři, drancující prales a střetnou se s indiány. Ti bílé muže považují za zlé duchy a jednoho z nich se jim v boji podaří zranit a ostatní utíkají. Indiáni chtějí zajatce zabít, ale mladá indiánka ho s pomocí harpyje zachrání. Indiáni jsou zmateni – dříve o svůj svět nebojovali. Kmen chce po šamanovi vysvětlení. Znovu se dostávají do tranzu a jejich duše odlétají spolu s harpyjí na cestu poznání kolem světa. Jen dcera náčelníka zůstává v džungli se zraněným těžařem.
Kostelní zvony ohlašují první zastávku na jejich cestě. Evropa. Tradiční hodnoty bojují s moderní dobou – balet kontra breakdance. Cesta vpřed je jen smíření a propojením historie i současnosti v novou jednotu.
Indiáni putují dál, ale šaman se vrací do pralesa. Indiánka hledá pomoc pro zraněného těžaře. Šaman jí pomůže a letí zpět za indiány.
Ti jsou už v Ásii. A i tady poznávají realitu dnešního světa. I tady jsou svědky bojů. A tak jako všude, i tady jsou slabší národy utlačovány silnějšími. A vnitřní vyrovnanost a východní moudrost nad fyzickou silou nezvítězí. Kdo ale spoutá duši?
A indiáni letí dál …
p ř e s t á v k a (2 0 m i n u t)

Příští zastávka je severní Amerika. Země, jejímž božstvem se staly peníze. A kvůli nim lidé udělají cokoliv….všichni hrají o peníze jako o život, a život tu je jedno velké divadlo…
Mezitím se v pralese rodí hluboký vztah mezi zraněným těžařem a indiánkou, dcerou náčelníka.
Šaman s indiány letí dál a poprvé poznávají moře a jeho inteligentní obyvatele – delfíny. Ale i mořský svět je ohrožen. A delfíni o tom vědí své, když umírají vyvržení na plážích. A jenom dítě, díky své kouzelné nevinnosti, jim snad pomůže vrátit se. Ale kam? Domů, do moře nebo tam, odkud všichni přicházíme a kam se toužíme vrátit? Kde máme skutečný domov?
Moře je kolébkou života a vesmír kolébkou planet. Jako „Tanec pralesa“ je tu „Tanec planet“ …. ne chaos ale řád. Indiáni mají planety v rukou, podobně jako všichni máme v rukou svůj osud.
Indiáni, obohaceni o poznání, se konečně vracejí zpět ke svému kmeni a dozvídají se o lásce dcery náčelníka a mladého těžaře. Šaman ho chce zasvětit do tajů života a přírody a odvádí ho na čas do hlubin pralesa. Mezitím se ale vracejí pro svého ztraceného druha zbylí těžaři a chtějí ho vysvobodit ze zajetí. Kmen spí a oni, když ho nenajdou, unesou dceru náčelníka, za kterou ho chtějí vyměnit. Netuší nic o jejich vztahu.
Ráno se vrací šaman s mladým těžařem do vesnice a zjišťuje, co se stalo. To už jsou tu ale i zbylí těžaři a jejich bývalý druh se jim marně snaží vysvětlit, že se s nimi nechce vrátit, že našel lásku a smysl života mezi indiány a že vzájemnou nevraživostí a bojem nic nevyřeší. K boji ale nakonec stejně dochází.
Indiánka je zachráněná za cenu šamanova života. Před smrtí ale šaman za svého nástupce jmenuje právě mladého těžaře. Smířlivé spojení starého a nového světa je jediná cesta vpřed. Vývoj se nedá zastavit. Celý svět je napadán …. námi samotnými. Jak ho a sebe zachránit? Odpověď má každý v sobě. Ve své duši, která je nesmrtelná, stejně jako myšlenky o lepším světě, lásce a životě ve vzájemné harmonii. Uvnitř i navenek.