Představení

Program 2017/2018

Září

15. 09. Vítej na světě Masarykovo divadlo, Jičín 10.00 hod.
19. 09. Prométheus Broumov 19.00 hod.
20. 09. Stvoření tance Broumov 09.00 hod.
20. 09. Stvoření tance Broumov 11.00 hod.
30. 09. Zlatá Praha Piazzeta Národního divadla 17.00 hod.

Říjen

19. 10. Jak se dělá tanečník – Stvoření tance Městská knihovna v Praze 09.00 hod.
19. 10. Jak se dělá tanečník – Stvoření tance Městská knihovna v Praze 11.00 hod.
21. 10. FOK Smetanova síň, Obecní dům 11.00 hod.
24. 10. Stvoření tance Čáslav 09.00 hod.
24. 10. Stvoření tance Čáslav 11.00 hod.

Listopad

10. -12. 11. Dance Life Expo Brno
12. 11. Louskáček Divadlo na Vinohradech 19.00 hod.
13. 11. Nulová gravitace – premiéra Švandovo divadlo, Praha 19.00 hod.
14. 11. Stvoření tance Švandovo divadlo, Praha 09.00 hod.
14. 11. Stvoření tance Švandovo divadlo, Praha 11.00 hod.
19. 11. Louskáček Divadlo na Vinohradech 19.00 hod.
21. 11. Stvoření tance Městská knihovna Praha 09.00 hod.
21. 11. Stvoření tance Městská knihovna Praha 11.00 hod.
25. 11. FOK Smetanova síň, Obecní dům 11.00 hod.
26. 11. Louskáček Divadlo na Vinohradech 19.00 hod.

Kauza Prométheus… a jiné příběhy

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium připravila na neděli 30. dubna jedinečné baletní představení Kauza Prométheus. Jednoaktový balet s hudbou Ludwiga van Beethovena v podání Smíchovské komorní filharmonie, pod taktovkou Josefa Vondráčka, podle choreografie Attily Egerházi uvidíte v podání studentů konzervatoře. Program doplní další choreografie, které se v současné době připravují.

Program večera >> zde <<

Nulová gravitace 2017

Originální kolekce jednoaktových baletů souboru Balet Praha Junior,
mapující hranice současného tanečního divadla v sezóně 2016/2017.

(S)witch lake
Choreografie / Choreography:Kevin Durwael (BEL)
Asistent / Assistant:Linda Svidró
Hudba / Music:P. I. Čajkovski
Premiéra / Opening Night:25. 9. 2016, Kollárovo divadlo, Police nad Metují

Pokolikáté už se my tanečníci vracíme k Čajkovskému? Tentokrát nabízíme moderní pohled mimořádně talentovaného belgického tvůrce Kevina Durwaela na několik skutečných perel z kultovního Labutího jezera. Vychutnejte si slavné romantické hudební motivy vyjádřené zcela moderním pohybovým slovníkem. Je to symbolické smíření mezi klasikou a modernou, na které jsme čekali celé 20. století. Tanečníci opravdu musejí stále „přepínat“ mezi oběma technikami, styly a donedávna nesmiřitelnými tanečními světy – to postmoderní „přepínání“ – „switch“ v názvu díla je opravdu příznačné. Jak to asi tradiční baletní diváci přijmou ….. a co ti úplně noví?

Umírající labuť / Dying Swan
Choreografie / Choreography:Anna Jirmanová
Asistent / Assistant:Viktor Svidró (HUN)
Hudba / Music:Camille Saint-Saëns
Premiéra / Opening Night:2. 9. 2006, divadlo ABC, Praha

Michailu Fokinovi se zalíbil krátký hudební motiv ze Saint-Saënova Karnevalu zvířat a na svou přítelkyni ze školy Annu Pavlovou postavil dílko, vyjadřující poslední chvíle (konkrétně 2 minuty 43 vteřin) života krásné melancholické labutě. V roce 2005 při premiéře v Petrohradu oba ještě netušili, že již za čtyři roky se jako vrcholní představitelé nového Ďagilevova souboru stanou hvězdami světového baletu první velikosti. Anna Pavlová tento opus tančila po celou – čtvrtstoletí trvající – kariéru údajně v 57 zemích světa, celkový počet repríz prý dosáhl neuvěřitelných 3900! Inscenace dalších tvůrců a interpretů už není možné spočítat, ale dnes vám předvedeme současnou uměleckou vizi vynikající absolventky TCP a bývalé členky Baletu Praha Junior Anny Jirmanové, která sice pracuje v zahraničí, ale pravidelně se domů vrací choreografovat.

Ztracené iluze / Lost Senses
Choreografie / Choreography:Attila Egerházi (HUN)
Asistent / Assistant:Linda Svidró a Antonín Schneider
Hudba / Music:Arvo Pärt
Premiéra / Opening Night:5. 9. 2002, Praha – hala ZŠ Petřiny – jih

Snově addagiová choreografická práce pro čtyři páry, které neustále jakoby vystupují z mlhy a prolínají se v precizních partnerských variacích. Kultovní skladba „Fratres“ Arvo Pärta poskytla ideální hudební kulisu tomuto vrcholnému dílu Attily Egerháziho, které vytvořil pro první generaci Baletu Praha Junior již v roce 2002.

Free Love
Choreografie / Choreography:Samuel Delvaux (BEL)
Asistent / Assistant:Meri Ahmaniemi (FIN), Kristýna Stránská (ČR), Antonín Schneider
Hudba / Music:Elvis Presley, Bonnie Tyler, Cyndi Lauper, Ronan Keating
Premiéra / Opening Night:25. 10. 2015, Stavovské divadlo

Samuel Delvaux v této choreografii sleduje volné a povrchní partnerské vztahy a komunikaci mezi mladými sebevědomými individualitami, představuje obrazy běžných životních situací kolem symbolické postele a postupně nutí interprety přemýšlet nad tím, jestli ten báječný a nezávazný „single“ životní styl je opravdu to nejlepší, co je může v životě potkat?! Opravdu je ze všeho nejcennější úplná nezávislost, pohodlí, rovnováha a bezpečí vlastní samoty … nebo se nakonec všechno rozfouká jako peří … a nezbyde vůbec nic?!

Sám se sebou / Closed Curtain
Choreografie / Choreography:Samuel Delvaux (BEL)
Asistent / Assistant:Linda Svidró a Viktor Svidró (HUN)
Hudba / Music:Nikola Porpora
Premiéra / Opening Night:8. 1. 2000, Stavovské divadlo, Praha

Tento duet byl v roce 1999 první příležitostí studovat v ČR dílo vynikajícího maďarského choreografa Attily Egerháziho. Muž a jeho dívčí alter ego, se kterým stále soupeří a snaží se od něj osvobodit. Dílo je po technické i výrazové stránce vždy velkou výzvou pro nejlepší sólisty Baletu Praha Junior – v roce 2005 s ním dva z nich excelovali až ve finálovém večeru mezinárodní televizní soutěže European Broadcasting Union.

I-dentity
Choreografie / Choreography:Samuel Delvaux (BEL)
Asistent / Assistant:Pavla Konigsmarková
Hudba / Music:Les Tambours du Bronx, Kampen, TWDY
Premiéra / Opening Night:6. 10. 2016, Švandovo divadlo, Praha

Hledáme své místo ve světě, každý se cítí být osobností, ale každý musí respektovat „pravidla“ a přitom zůstat „svůj“. Někdy jsou společenské konvence tak silné a svazující, že jim člověk není schopen čelit a podléhá a tzv. ho to „semele“. Uniformitu lze nonverbálními prostředky dobře představit, stejně tak výrazný individuální projev je samozřejmou výbavou kvalitních tanečníků. Toto vše uvidí diváci v komorním tanečním dramatu doprovázeného převážně strhujícím doprovodem bicích.

Odd Couples
Choreografie / Choreography:Attila Egerházi (HUN)
Asistent / Assistant:Linda Svidró
Hudba / Music:Tommy Dorsey,Pink Martini, Nat King Cole
Premiéra / Opening Night:19. 4. 2013, Jihočeské divadlo, České Budějovice

„Rozladěné“ je lehce sarkastická taneční humoreska o často obrácených rolích muže a ženy ve společnosti i partnerských vztazích a situacích, které tyto převrácené role mohou způsobit,“ řekl o vzniku inscenace na pestrou hudební koláž s názvem Rozladěné (Odd Couples) slavný maďarský choreograf Attila Egerházi. Chceme naladit Vás diváky na vnímání krásy pohybu, které sice v čase pomíjí, ale jsou věčné ve vteřině, po kterou jej na jevišti sledujeme!

 

Vítej na světě

Takto poetický název nese nový celovečerní rodinný balet v interpretaci
souboru Baby Balet Praha, nejmladších konzervatoristů Tanečního centra Praha.
Světové premiéry se uskutečnily 2. a 5. února 2016 ve Stavovském divadle v Praze.

Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školu, pubertu a dospělost.

Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, vlastně jakési mikro scénáře inspirující baletní tvůrce. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní a podbízivé. Naopak, tanečními scénickými prostředky doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textu písní obsaženy.

Projekt tanečního divadla „Vítej na světě“ vznikl na námět Vlasty Schneiderové, ředitelky konzervatoře Taneční centrum Praha, která přizvala ke spolupráci nejzkušenější členy tradičního tvůrčího týmu Baby Baletu Praha Pavlu Königsmarkovou, Natálii Houskovou a Agurtzane Pérez Olóriz. Autorem kostýmů je Roman Šolc, scénografii vytvořil Viktor Svidró. Technickou spolupráci zajistili Vladimír Sojka a Ondřej Urban. Producentem díla je studentská umělecká agentura Mezinárodní centrum tance.


Vítej na světě – protokol >> zde <<

Společné foto po premiéře

Vítej na světě - plakát

Stvoření tance

Stvoření tance je profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, která v mnoha regionech dosud chybělo a zcela se vymyká nepřeberné činoherní nabídce agenturních pořadů pro školy! Dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol – prostřednictvím 15 vybraných ukázek světového a domácího repertoáru motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k pohybu, tanci, divadlu a kultuře.
V roce 2011, kdy TCP oslavilo 50. výročí založení, mělo za sebou již přes 500 těchto představení v 62 domácích a 14 zahraničních městech (záštitu poskytlo UNESCO, MŠMT, MK, ND a AMU).

Moderátor pořadu (75 minut bez přestávky) představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický balet, moderní tanec, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,…) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru jednoho ze dvou uměleckých těles konzervatoře TCP. Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů. Tímto způsobem se snažíme kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla. Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří již rozvinuli svůj talent a další profesní předpoklady do výjimečných profesionálních výkonů.

Jak se dělá tanečník

Jak se dělá tanečník je profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, která v mnoha regionech dosud chybělo a zcela se vymyká nepřeberné činoherní nabídce agenturních pořadů pro školy!

Dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol – prostřednictvím 15 vybraných ukázek světového a domácího repertoáru motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k pohybu, tanci, divadlu a kultuře. V roce 2011, kdy TCP oslavilo 50. výročí založení, mělo za sebou již přes 500 těchto představení v 62 domácích a 14 zahraničních městech (záštitu poskytlo UNESCO, MŠMT, MK, ND a AMU).

Moderátor pořadu (75 minut bez přestávky) představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický balet, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,…) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru jednoho ze dvou uměleckých těles konzervatoře TCP. Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů. Tímto způsobem se snažíme kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla. Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří již rozvinuli svůj talent a další profesní předpoklady do výjimečných profesionálních výkonů.