Happening tanečních konzervatoří

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 19,00 hodin proběhne v divadle Komedie v rámci tradičních „Mezinárodních týdnů tance“ (33. ročník) představení
„Happening tanečních konzervatoří“.


online prodej vstupenek

Tisková zpráva Tanečního centra Praha:

Opět to bude volná přehlídka umělecké tvorby budoucích mladých profesionálů shromážděných v tanečních konzervatořích – zúčastní se všechny z ČR a tradičně i bratislavská …. a jako překvapení zřejmě i další.

Na jevišti budou nejen nejlepší interpreti vyšších ročníků – to by měla být samozřejmost, ale stále častěji se jako tvůrci prezentují mladí taneční pedagogové a dokonce i studenti. To je pro nás – staré bardy tanečního umění druhé poloviny 20. století, velmi příjemný trend. Těšíme se na novou krev, moderní náměty, inscenační nápady, odvážné technologické experimenty, scénické efekty … samozřejmě při důsledném zachování toho základního tanečního (baletního!) řemesla – techniky – výrazu – invence – juniorského odhodlání – nepředstíraného zaujetí – prostě na prezentaci mladých uměleckých osobnosti.

Při této příležitosti si ale nemohu odpustit kritickou poznámku: většina těchto děl sice vzniká na zdánlivě „profesionální“ školské půdě, ale jaksi „na koleni“. Většina konzervatoří nemá dostatek tzv. „cvičných jevišť“, natož školních divadel nezbytných půdorysů, výšky stropu, scénického vybavení, kvalitní podlahy, akustických parametrů a technologického zázemí pro „simulování“ divadelního provozu. To, co uvidí diváci večer v Komedii, většina tvůrců uvidí na jevišti také poprvé – na světelnou režii, aranžování prostoru a rekvizit mají vždy jen několik desítek minut, na promyšlenou inscenační práci vůbec není čas, často je to totální improvizace. Většina z tvůrců už s tím dopředu počítá, takže je to vždy takové to statečné „chudé divadlo“, kde hlavní tíhu uměleckého sdělení musí nést jen tanečníkovo tělo na prázdném jevišti. Tato neprofesionalita podmínek tanečního divadla zásadně podvazuje mimořádně cenný umělecký potenciál ještě dříve, než se stihne vůbec narodit. Je to ostudná chyba, kterou musíme zřizovatelům a politikům začít důrazně připomínat …… nejlépe hned v divadle, hned jak skončí potlesk, určený všem, kteří to jsou ochotni pořád dokola snášet! Je to stejně absurdní situace, jakoby fotbalový tým celý týden poctivě trénoval na volejbalovém hřišti s hokejovou brankou …. a pak diváci jaksi samozřejmě očekávali, že bude v neděli zářit na Spartě!? Každé takové taneční představení v České republice je malý zázrak – pojďme s tím – proboha – už něco udělat! Kdyby chtěl někdo ověřit, jak vypadají skutečné konzervatoře alespoň ve Střední Evropě – viz odkaz na webu TCP: http://www.tanecnicentrum.cz/Nove_sidlo_TCP.htm.

Praha, 18. ledna 2019
Antonín Schneider
Dramaturg MTT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *