Pokračujte prosím na nový web tanecnicentrumpraha.cz

Letem světem

20. 3. od 17 h Divadlo na Vinohradech

LETEM SVĚTEM rodinné taneční divadlo

Facebook událost

Letem světem je unikátní choreografické dílo zkušených choreografů, kteří studovali různé tradice a zvyky ze všech koutů světa v podání Baby Balet Praha. V tancích najdete detaily z rozmanitého kulturního dědictví, které jsou dokonale propojeny se současným tancem. Celým představením provází hlas známé herečky, Nely Boudové, s kterou společně procestujeme opravdu celý svět napříč tím nejkrásnějším, co nám kulturní rozmanitost přináší. Zároveň se dozvíme spousty zajímavostí o jednotlivých zemích.

Pro Baby Balet Praha je to již třetí celovečerní titul, který sleduje jednotící ústřední téma a dramaturgickou linii pro nejmladší budoucí profesionály – studenty 3. – 5. ročníku Tanečního centra Praha. Svět je rozdělen do dvou jednání a devíti „obrazů“: Severní Evropa, Jižní Evropa, Západní Evropa, Střední Evropa, Asie, Afrika, Jižní a Severní Amerika a „doma“. Každý obraz obsahuje 2 – 4 taneční etudy, které pohybovým slovníkem, hudbou, kostýmy a počítačovou animací – projekcí prezentují příslušnou etnickou oblast. Pořadem provází virtuální moderátor – natočený hlas – který pozve diváka do následujícího „světa“ a připomene specifika každé této oblasti, především z hlediska kulturního.

Autorkou námětu a scénáře je Vlasta Schneiderová, choreografii jednotlivých obrazů si rozdělili stálí tvůrci a pedagogové Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia: Tereza Hloušková, Pavla Königsmarková a Vlasta Schneiderová. V zájmu zvýšení povědomosti o tanci máme několik produkčních informací pro „fajnšmekry“: celková délka programu = 100 minut, počet účinkujících = 22, stavba scény = 6 hodin, bourání = 2 hodiny, rozpočet = 1,2 mil. Kč, plánovaný počet repríz = 85 v sezónách 2019 – 2022.

Slovo scénáristky:  Projekt Baby Balet Praha navazuje na předchozí představení, Vítej na světě. Zatímco v předchozím choreografickém pásmu byl ústředním tématem člověk, jeho zrání od narození do dospělosti, v tomto projektu je ústřední téma: lidé na celém světě. Celým večerem vás bude provázet hlas herečky Nely Boudové, se kterou objevíte zvláštnosti i spojitosti různých kulturních dědictví.

Na svět nepřicházíme do samoty, ale mezi jiné lidi a jejich přičiněním. Chci-li s někým mluvit, musím překlenout propast a rozdíl mezi mým a jeho světem.“ (Jan Sokol)

V současné době jsou příležitosti pro dělání věcí „od srdce“ velmi redukovány. Náš večer by měl diváky přesvědčit, že ještě stále stojí za to hlouběji poznat a pochopit jaký svět nás to vlastně obklopuje, a že přes rozdílnosti je tu společný lidský základ.