Mezinárodní týdny tance 2018

32. ročník

v produkci Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia


Program – Junior Gala 15. dubna 2018: >> zde <<

Program – Happening tanečních konzervatoří 25. dubna 2018: >> zde <<

Program – Gala MTT 20. května 2018: >> zde <<


Hosté prvního středoevropského festivalu současného tance
v termínu 14. 4.– 20. 5. 2018:

Junge Ballett München
Dekkadancers
Pražský komorní balet
Bohemia Balet (soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy)
Balet Praha Junior (soubor Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia)
Baby Balet Praha (soubor Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia)
Taneční konzervatoř Györ
Súkromné tanečné konzervatorium Košice
Taneční konzervatoř Evy Jaczovej Bratislava
Taneční konzervatoř Brno
Taneční konzervatoř hl. m. Prahy
Pražská taneční konzervatoř a Střední odborná škola
Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium

Představení:

15. 4. 2018 od 19,00 hodin Divadlo na Vinohradech

25. 4. 2018 od 19,00 hodin Švandovo divadlo

27. 4. 2018 od 14,00 hodin nám. 14. října, Smíchov

20. 5. 2018 od 19,00 hodin Divadlo na Vinohradech

 

Semináře – workshopy:

16. – 20. 4. 2018 Žvahov – sídlo TCP

23. – 27. 4. 2018 Žvahov – sídlo TCP

Program „Mezinárodních týdnů tance 2018“

Praha, 4. února 2018, Tisková zpráva Tanečního centra Praha

Vzhledem k intenzivní přípravě 32. ročníku Mezinárodních týdnů tance“ – prvního festivalu současného tance ve Střední Evropě – chceme rámcově představit jeho akce a účastníky.

Tradičně zveme do Prahy významné juniorské soubory – tentokrát to bude „JUNIOR GALA“ v neděli 15. dubna od 19,00 hodin ve Vinohradském divadle Bavorský Junior Balet Mnichov se třemi choreografiemi: slavné „Jardi Tancat“ Nacha Duata, kvartet „3 preludes“ Richarda Siegala a pro nás zcela nové dílo Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta originálně vytvořené pro Mnichov: „Car chce spát“. Dále vystoupí dvě známá pražská juniorská tělesa: Bohemia Balet (Taneční konzervatoř hl. m. Prahy) s novinkou od Hany Litterové „Dům Doni Bernardy“ a Balet Praha Junior (Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium) s dílem Lidie Wos (Švédsko) „Pět nebeských sól“ a ukázkou z domácí dílny – duetem Šimona Kubaně „Opus 13“.

Další tradiční štace bude „Happening tanečních konzervatoří“ ve středu 25. dubna od 19,00 hodin ve Švandově divadle. S ukázkami svého repertoáru vystoupí tentokrát studenti z Györu, Bratislavy, Brna a Prahy. Chceme prezentovat sklizeň toho nejlepšího, co se letos urodilo ve středoevropských uměleckých školách – na špičkové absolventy (na špičkách, v piškotech i naboso) se moc těšíme!

A jako vždy je tu „MTT Open Air“– v pátek 27. dubna od 15,00 hodin opět vystoupí oba studentské soubory TCP – tedy Balet Praha Junior a Baby Balet Praha na piazettě kostela Sv. Václava ve Štefánikově ulici přímo před radnicí Prahy 5. Zatím jsme v Praze 5 „doma“ a spolu s kulturními občany Prahy 5 doufáme, že zde najdeme s rozumnými komunálními politiky společnou řeč ….. vždyť řeč těla byl úplně první dorozumívací prostředek mezi lidmi.

Náš taneční svátek 29. duben vyhlásilo UNESCO už v roce 1982 a letos nás pořadatelé – ART 4 PEOPLE – všechny opět zvou večer na Střelecký ostrov (je to neděle). Bude tam „open air“ jeviště i taneční ponton přímo na Vltavě a pestrá směsice tanečních ukázek mnoha žánrů.

A konečně – festivalové „GALA MTT“ jsme rezervovali na neděli 20. května od 19,00 hodin opět v Divadle na Vinohradech. Divadlo bude patřit těm nejlepším z tzv. „nezávislého“ …. myslí se vlastně spíše „nekamenného“ komorního tanečního divadla. Jednoznačně nedostižným historickým průkopníkem je zde Pražský komorní balet – letos s novým ambiciózním repertoárem a novými vizemi. Představíme také unikátní 2. generaci DekkaDancers – to jsou převážně sólisté Baletu ND, kteří ještě „po šichtě“ ve Zlaté kapličce jsou schopni vytvořit originální repertoár a strhujícím způsobem ho interpretovat. Program doplní Balet Praha Junior (TCP), naši mladí cestovatelé po regionech a neúnavní propagátoři tanečního divadla všude tam, kde se najde „pár prken …..“.

Součástí festivalu jsou samozřejmě i semináře, masterclassy a workshopy – většinou v sídle TCP na Žvahově – určené ale – na rozdíl od těch prvních slavných masových undergroundových ročníků – již výhradně profesionálním tvůrcům, asistentům, pedagogům a interpretům – tedy těm, kteří toto vše mohou dokonale využít pro diváky tanečního divadla!

Antonín Schneider

dramaturg MTT